Egy sikeres vállalkozás az egész térségre hat

há • 2020. december 28., hétfő •
A legnépszerűbb szalámik, sajtok és müzliszeletek csomagolását gyártják a balogunyomi Pandan Kft. műanyag-feldolgozó üzemében. Termékeik nélkülözhetetlenek az élelmiszeripar számára, azokkal nap mint nap találkozunk a boltok polcain. A nagy múltú, harmincéves családi vállalkozás ügyvezetője, Kupi Kálmán az utóbbi években végrehajtott fejlesztésekről, az ezekhez kapott kormányzati támogatásokról és cége jövőjéről mesélt.
Egy sikeres vállalkozás az egész térségre hat

Először csak műanyag hulladékot dolgoztak fel, környezetvédelmi berendezéseket gyártottak a Pandan Kft.-nél, de idővel – a Sága csomagolóanyag üzletágának megvásárlásával – fő profilt váltottak, és 3 milliárd forintos éves árbevételük 90 százaléka most már erről a területről származik. – Jelenleg 75 embernek adunk munkát itt, Balogunyomban, ahol összesen 1,8 hektáron működik a vállalkozás 1999 óta. 6000 négyzetmétert építettünk be csarnokokkal, raktárakkal és irodával – adott rövid tájékoztatást a főbb számokról az élelmiszeripari megrendelők számára termelő cég ügyvezetője. A hazai piac mellett Szlovéniába, Horvátországba, Ausztriába, de többek közt Németországba és a skandináv országokba is szállítanak műanyag csomagolóanyagokat.

Dolgozóik egy jelentős része sárvári, de sokan járnak be Balogunyomból és a környező településekről is. A legmodernebb gépekkel dolgoznak. – Minden létező állami forrásra pályáztunk, amire csak tudtunk. Az utóbbi néhány évben így vásároltunk egy nyolcszínes színnyomó berendezést, amely 400 millió forintba került, és 35 százalékos központi támogatást kaptunk hozzá. Tartottunk oktatást a munkatársainknak, ennek költségeit 100 százalékban fedezte egy pályázat. Ugyancsak központi segítséggel szereztünk be nemrég egy desztilláló berendezést. Ebben az évben kaptuk azt a további 50 millió forintos támogatást is a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól, amely a járványhelyzetben volt hivatott segíteni megőrizni a munkahelyeket – tette hozzá az ügyvezető. Ezen az átadón egyébként a térség országgyűlési képviselője, Hende Csaba is jelen volt. – Fontos, hogy a jó munkaerőt meg tudjuk tartani, ugyanis ehhez a munkához kellenek bizonyos készségek, ám hogy ezeket kamatoztatni is tudjuk, ambícióra is szükség van. Akiben mindez megvan, arra vigyázunk – szögezte le a cégvezető. Hitelből is történt fejlesztés. – 1,2 millió euró értékben vásároltunk egy digitális flexonyomdát, amely a legújabb technológiát képviseli – fejtette ki, hozzátéve, hogy a hitelek törlesztését a jelenlegi helyzetben sem mondták fel, folyamatosan fizetik.

Az élelmiszeriparban alig két hónapos visszaesés volt tapasztalható a járvány miatt, ám ezután gyorsan helyreállt a piac. Kupi Kálmán még december elején azt mondta, hogy három műszakban, szombatonként is dolgoznak, „nagyüzem” van. Új szabályokat vezettek be, tesztelnek, hőmérsékletet mérnek, maszkot viselnek a kollégák, a helyiségeket pedig rendszeresen fertőtlenítik, tehát alkalmazkodtak az új helyzethez.

Nyilvánvaló, hogy egy ekkora cég már nem csupán a dolgozói, hanem a település és a térség életére is nagy hatással van. – Egyrészt kollégáink egyharmada a környékről jár be: Jákról, Szentpéterfáról, Sorokpolányból és helyből, másrészt mi vagyunk itt a „virilisták”, azaz a legnagyobb adófizetők. Iparűzési adóban 18 millió forintot fizetünk Balogunyomnak, és további 500 ezret Kisunyomnak. Szponzoráltuk a focicsapatot, a tekézőket, és bármit kért a faluvezetés, segíteni szoktunk. Harmóniában élünk a környezetünkkel, és minden hatósági szabályt igyekszünk betartani – fogalmazott Kupi Kálmán.
Ami pedig az ágazat jövőjét illeti: egy újabb korszakváltás zajlik. A jelenleg előállított többrétegű fóliák összetétele idővel változik, a minőségük javul, és a környezetvédelmi szempontoknak is meg kell felelniük. Helyettesíteni azonban egyelőre semmi sem képes ezt a csomagolóanyagot, a megrendelés tehát egyelőre biztos.

közösség

további frisss

lap tetejére