Diákmunka: nem csak nyáron, egész évben keresik a diákokat

• 2025. június 04., szerda •
Az idei év más, mint a többi: a cégek már az év elejétől toboroznak.
Diákmunka: nem csak nyáron, egész évben keresik a diákokat

Megszokott tendencia az évnek ezen szakaszában, a nyári szezonra készülve, hogy növekszik a diákmunkák mennyisége, az idei év azonban kivételnek számít, ugyanis már az év elejétől a szokásosnál több pozíció nyitott a tanulók számára, a szezonalitás miatti ugrás pedig így nem tapasztalható – olvasható a Magyar Nemzeten.

A diákmunka a cégeknek is előnyös

A diákmunka nemcsak a fiatalok számára jelenthet jó lehetőséget a tapasztalatszerzésre és pénzkeresetre, hanem a cégek is jelentősen profitálhatnak: hosszabb távon akár új munkaerőt is nyerhetnek az együttműködésből. 

A foglalkoztatásuk rugalmas és költséghatékony megoldást jelenthet a cégeknek, hiszen a bruttó bérük mellett csupán szövetkezeti díjat szükséges fizetni. 

A portál azt írja, idén pedig különösen sok lehetőség nyílt a tanulók számára.

A nyári szezon előtti ugrás a tanulóknak szóló munkalehetőségek számában nem látszik egyelőre, viszont megfigyelhető, hogy a cégek már az év elejétől kezdődően toboroztak. Az idei év első három hónapjában ugyanis a megszokottnál jóval több nekik szóló álláslehetőség került fel az ország piacvezető állásportáljára: 

januárban 43, februárban 16, márciusban pedig 34 százalékkal több ilyen pozíciót hirdettek meg a vállalatok, mint a tavalyi év ezen hónapjaiban.

A legtöbb tanulót az elmúlt egy év adatai alapján szakmunka, vendéglátás, hotel, idegenforgalom, valamint adminisztráció és irodai munkaterületeken várják a cégek. A diákmunkák esetében kimondottan magas a bérinformációt tartalmazó hirdetések aránya, az idei álláshirdetések kétharmada tartalmaz erre vonatkozó adatot. 

A hirdetésekben feltüntetett nettó órabéreket vizsgálva 

  • az IT, programozás fejlesztés 1897 forintos, 
  • az IT üzemeltetés és telekommunikáció 1745 forintos, 
  • valamint az üzleti támogatóközpontok 1743 forintos órabért kínáló kategóriáiban adják a legmagasabb fizetéseket. 

A diákok pedig leginkább az adminisztratív munkákra jelentkeznek, ezt követi a szakmunka majd a fizikai segéd és betanított munka. Területi bontásban a legtöbb nyitott pozíció az idei évben Budapesten, majd Pest, Győr-Moson Sopron, Hajdú-Bihar és Fejér vármegyékben található.

Változó a diákok aktivitása

A diákmunka-lehetőségek magas számával összhangban a tanulók is aktívabbak voltak az év elején a munkaerőpiacon 2024 azonos időszakához képest. Januárban 16, februárban pedig 35 százalékkal több jelentkezés érkezett a nekik szóló állásokra. Márciusban és áprilisban viszont a továbbra is magas hirdetésszám ellenére valamelyest visszaesett az aktivitásuk, 14, majd 5 százalékkal kevesebb pályázat érkezett.

„A hazai demográfiai viszonyokból fakadó csökkenő munkaerő-állomány, valamint az egyes szektorokban jellemző fokozódó jelölthiány mellett a foglalkoztatási keretek változásai is folyamatosan alakítják a diákmunka iránti keresletet mind a munkaadók, mind a munkavállalók részéről. Ilyen jelentős hatású módosulás volt az elmúlt időszakban például az egyszerűsített foglalkoztatás költségeinek többlépcsős emelkedése és időkeretének limitálása, illetve a 25 év alattiak személyi jövedelemadó mentességének bevezetése. E tényezők következtében a

diákmunkák iránti, korábban jellemző szezonális igény helyett ma már egyre inkább állandó munkaerőként támaszkodnak a cégek a fiatalokra

– fejtette ki Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.

Forrás: magyarnemzet.hu
Fotó: Világgazdaság/Kallus György

közösség

további frisss

lap tetejére