Áttörés: japán tudósok olyan műanyagot fejlesztettek ki, amely órákon belül feloldódik a tengervízben

• 2025. június 10., kedd •
A kutatók ezzel meg tudják gátolni a tengerekben felhalmozódó műanyagszemét további növekedését. Az alkotórészek só hatására szétesnek.
Áttörés: japán tudósok olyan műanyagot fejlesztettek ki, amely órákon belül feloldódik a tengervízben

Régóta tartó kísérletek beérni látszanak, a tudósok egy égető problémát oldhatnak meg az újfajta műanyaggal. Az is kedvező előjel, hogy a tokiói egyetemen kikísérletezett műanyag feloldódik, és nem hagy maga után nyomokat, a só szétszedi az anyagot – írja a Világgazdaság.

Bár a csapat még nem részletezte a kereskedelmi forgalomba hozatalra vonatkozó terveket, tény, hogy 

a Vakó városában található laboratóriumukban egy vizes edénybe merített műanyagdarabka nagyjából egy óra után eltűnt. 

Aida Takuzo, a projekt vezetője elmondta, hogy kutatásuk jelentős érdeklődést váltott ki többek között a csomagolóiparban dolgozók részéről is. Érdemes belegondolni, hogy milyen jól fényben tüntetne fel egy gyártót, ha csomagolása „önmegsemmisítő” lenne – minden valószínűség szerint amellett, hogy valóban környezetkímélő lenne, az adott társaság üzleti hasznot is húzhatna az innovációból. 

Nem mindegy, ki az első

Világszerte több tudóscsapat szeretné megoldani az egyre fenyegetőbb műanyaghulladék-válságot, ezt az erőfeszítést olyan figyelemfelkeltő kampányok is támogatják, mint a június 5-én megrendezett környezetvédelmi világnap.

Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának előrejelzése szerint a műanyagszennyezés 2040-re megháromszorozódik, és évente 23-37 millió tonna hulladékkal terheli a világ óceánjait.

A gyerekek nem választhatják meg, melyik bolygón élnek. Tudósokként kötelességünk biztosítani, hogy a lehető legjobb környezetet hagyjuk hátra számukra

– mondta Aida. 

Az új anyag ugyanolyan erős, mint a kőolajalapú műanyagok, de só hatására eredeti összetevőire bomlik le – ismertette Aida. Ezeket az összetevőket aztán a természetes baktériumok tovább feldolgozhatják, így mikroműanyagok sem képződnek, amelyek rombolnák a vízi élővilágot, és végső soron be is kerülhetnének az élelmiszerláncba. 

Mivel só a talajban is van, egy körülbelül öt centiméteres darab nagyjából 200 óra alatt a szárazföldön is szétesik. 

Ugyanakkor utókezelések segítségével, bizonyos bevonatokkal ellátva az anyag a hagyományos műanyaghoz hasonlóan használható. Most a leghatékonyabb bevonási eljárás tesztelése zajlik. A műanyag nem mérgező, nem gyúlékony, és nem bocsát ki szén-dioxidot – sorolta az előnyöket Aida.

Forrás: vg.hu
Fotó: AFP

közösség

további frisss

lap tetejére