Az utóbbi időszakban újra kiéleződött a feszültség India és Pakisztán között, miután április végén egy terrortámadásban 26 embert megöltek Kasmírban. India a támadásért Pakisztánt tette felelőssé, az iszlám ország azonban tagadta a vádakat. India válaszlépésként kedden kilenc terroristabázist támadt meg, a helyi beszámolók szerint a támadásnak nyolc áldozata van.
A pakisztáni miniszterelnök, Shehbaz Sharif nyilatkozatában kijelentette, hogy a válaszlépés nem marad el. „Az áruló ellenség gyáva támadása, ezért a szörnyű agresszió nem marad büntetlenül. Pakisztán fenntartja magának az abszolút jogot, hogy határozottan válaszoljon az indiai támadásra” – jelentette ki.
Villongások lehetnek, de elcsendesedik a viszály
Az Index a történtek miatt megkereste Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértőt, aki szerint egyik országnak sem érdeke, hogy tönkretegye a másikat.
Az India és Pakisztán közti konfliktus nem új keletű, de nagy valószínűség szerint nem fog háborúig fajulni a viszály. Kínának és az Egyesült Államoknak sem hiányzik még egy háború, az amerikaiak gazdaságilag mindkét országot meg tudják fogni, így ezért sem várható, hogy a jelenlegi szintről elmozduljanak
– fogalmazott Kis-Benedek József, aki úgy gondolja, hogy a már bejelentett pakisztáni válaszlépés nem fog elmaradni, amely után India ismét válaszolhat, így „villongások továbbra is lehetnek a két fél között, az alvó konfliktus ugyan ébredezik, de nem fog felébredni” – véli a szakértő, aki hozzátette: nem várható, hogy a helyzet eszkalálódna a térségben, Magyarországra pedig semmilyen hatással nem lehet, mivel egyik országgal sem túl szoros a kapcsolatunk.
Kis-Benedek József azt várja, hogy az alacsony intenzitású konfliktus majd folyamatosan elcsendesedik.
Donald Trump és Kína is reagált
Az elmúlt órákban sorra érkeztek a reakciók, Donald Trump amerikai elnök reményét fejezte ki, hogy az indiai–pakisztáni feszültségben gyorsan deeszkaláció következik, a kialakult helyzetet pedig „szégyennek” nevezte. A kínai minisztérium közleményében úgy fogalmaz, hogy sajnálatosnak tartja India katonai műveletét, és aggódnak a kialakult helyzet miatt.
„India és Pakisztán egymás szomszédjai, és mindketten Kína szomszédai is. Kína ellenzi a terrorizmus minden formáját. Arra kérjük mindkét felet, hogy a béke és a stabilitás nagyobb érdekében cselekedjenek, maradjanak nyugodtak, tanúsítsanak önmérsékletet, és tartózkodjanak az olyan cselekedetektől, amelyek tovább bonyolíthatják a helyzetet.”
Forrás: Index