Hamarosan olyan szakosított képzéseket is indít a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), amelyek a kínai e-autógyár igényeinek megfelelnek.
Nyolc–tíz személy számára már el is kezdődött a képzés. Az SZTE-n a BYD közép- és felső vezetőit leginkább az európai jogi, illetve HR és hasonló képzések érdeklik
– mondta az Indexnek Fendler Judit. A kancellár elmondása szerint az egyetem több területen is együttműködik a BYD-val: például a beruházás számára a környezetvédelmi méréseket az SZTE akkreditált szakértő csapata végzi. Ezenkívül az SZTE Klinikai Központja már ajánlatot adott az egészségügyi szolgáltatások ellátására.
Az oktatási intézményen belül működik a Konfuciusz Intézet is, ahol – tette hozzá Fendler Judit – egyre nagyobb az érdeklődés a kínai nyelvtanulás és a kulturális programok iránt.
A kancellár tájékoztatása szerint az SZTE csaknem három évvel ezelőtt egy képzési együttműködést kötött – az Agyaghadsereg miatt is ismert – Hszian város egyetemével. A közös computer science képzésben a résztvevők két évet Szegeden, két évet pedig Kínában töltenek. Miután 2023 decemberében nyilvánvalóvá vált, hogy a BYD Szegeden építi fel az európai gyárát, a hsziani egyetemről jelezték: fejlesztőmérnököket küldenek a dél-alföldi városba.
Egy tudásközpontot építenek Szegeden
„A kormány azért fejleszti az oktatási rendszert, mind az egyetemeket, mind a szakképzési centrumokat, hogy egy-egy régió motorjává váljanak, és minőségi, piacképes képzést nyújtsanak a diákoknak, hallgatóknak” – mondta el Szegeden Varga-Bajusz Veronika. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára szerint az oktatásból kikerülő fiatalok erősítik az adott térség gazdaságát, minőségi munkaerő-utánpótlást biztosítanak a vállalkozások számára. A megállapodásban BYD Auto Hungary Kft., az SZTE és a régió szakképzési centrumai meghatározzák azokat a lépéseket, melyek révén a képzésben részt vevő fiatalok a későbbiekben karriert építhetnek a cégnél.
Az együttműködés nem csupán a termelési kapacitás kiépítését szolgálja, a BYD valódi tudásközpontot kíván kialakítani Szegeden
– fogalmazott Gan Gábor, a BYD elnöki irodájának magyarországi igazgatója. A cég a program részeként gyakorlati képzési lehetőségeket biztosít a szakképzésben és a felsőoktatásban tanulók számára, szakmai képzéseket nyújt a friss diplomásoknak. Az elkövetkező években a BYD több száz tehetséges fiatal számára kíván karrierlehetőséget teremteni Szegeden.
Az Airbus Helicopters és a BYD
A Békéscsabai Szakképzési Centrum többek között légi és gépipari képzőközpontot működtet.
Az Airbus Helicopters Békés vármegyei gyára csupán néhány kilométerre található az iskolánktól. Valójában ez hívta életre a légiképző központunk elképzelését
– mesélte az Indexnek Mucsi Balázs főigazgató. A szakképzési centrum oktatókat és mérnököket küldött ki Franciaországba, ahol az Airbus Helicoptersnél tanultak és sajátították el a tudást. A békéscsabai központ vezetése a tananyagot és az oktatási programot is folyamatosan egyezteti a francia céggel.
Mucsi Balázs elmondása szerint a BYD a régióban élő fiatalokat kívánja megszólítani, akik később munkavállalókká válhatnak. Szerinte a Békéscsabai Szakképzési Centrum egy kiváló szakmai műhely, az itt végzettek akár a repülőgép- akár az e-autó-gyártásban meg fogják állni a helyüket.
Forrás:index