Unikális az országban a szombathelyi gépészmérnökképzés

frisss.hu • 2015. november 30., hétfő •

Az egész országban egyedülálló a szombathelyi duális gépészmérnökképzés, amely nem egy vállalathoz  kötődően, hanem a térség meghatározó cégei munkaerőigényének megfelelően  képez mérnököket, a régióban szükséges technológiákat tanítja.  Az egyedi képzési konstrukció, amely már 11 partnercéggel működik. A szombathelyi duális gépészmérnöki képzés fejlesztése, együttműködve a kiemelt járműipari központ gazdasági hálózatával” című pályázat segítségével jött létre. A projekt az ünnepélyes zárórendezvényét november 30-án, hétfőn 13 órakor tartotta Szombathelyen, a Weöres Sándor Színházban.

A Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központ jelezte a Nyugat-magyarországi Egyetem számára, hogy a térségben jelenlévő cégeknek szakképzett munkaerőre, elsősorban gépészmérnökökre van szüksége.

Dr. Németh István, a Nyugat-magyarországi Egyetem szombathelyi campusának rektorhelyettese a zárórendezvényen hangsúlyozta: a pályázatot azután nyerték el, miután már a képzést akkreditálták. A DUÁLGÉP projekt sokat adott hozzá: duális tananyagok készültek, megtörtént a képzők képzése, létrejött egy tananyagokat tartalmazó internetes felület. Mindez a partnercégek tudását tematizálva kapcsolja hozzá az egyetemi oktatók tudásához.

Harangozó Bertalan kormánymegbízott kiemelte: a szombathelyi gépészmérnökképzés létrejöttéhez nemcsak a konzorciumi partnerek együttműködése és közös érdekérvényesítése volt szükséges, hanem a város és a kormányhivatal támogatása is. Mint mondta, a munka “neheze” ezután jön, hiszen a vállalásokat hosszú távon fenn is kell tartani, ugyanilyen magas hőfokú elkötelezettséggel.

Dr. Puskás Tivadar polgármester a városvezetés 2010-ben megfogalmazott gondolatait idézte fel: Szombathely akkor fejlődhet, ha megfelelően erős gazdasága van. Ennek feltétele, hogy legyenek kis-, közép- és nagyvállalatok, összefogásukat pedig segítse a város. Így alakult ki a közös terv, hogy helyben kell képezni a műszaki értelmiséget, 2013-ban pedig elkezdődött az intenzív szervezés.

Prof. dr. Horváth Béla, a Savaria Műszaki Intézet igazgatója a zárórendezvényen a tananyagfejlesztésről, az elkészült 246 tanegységről és hozzáférhetőségéről is beszélt. A vállalatok az egyetemmel közösen dolgozták ki a gazdasági igényeknek megfelelő duális képzés alapjait. Mivel a tananyagfejlesztés a technológiai klaszterben meglévő erőforrásokra épül, a szombathelyi gépészmérnökképzés unikális az országban azzal, hogy nem csak egy cég számára képez mérnököket.

A duális képzés a hallgatók elsajátítják a legújabb technológiákat annál a vállalatnál, amellyel szerződést kötöttek, megismerik az adott cég termelési folyamatait, ezen kívül a vállalatok egymás hallgatóit is fogadják meghatározott gyakorlati hetek során. Az oktatók mintatantervet dolgoztak ki, amely követendő előrehaladási módszer: a duális képzésben az mehet tovább, aki ezt teljesíti. Cél, hogy a jelenleg gépgyártás-technológia irányultságú képzés hosszabb távon két szakirányú (gépgyártás-technológia és géptervezés) legyen.

Balogh Károly, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára, az egyik alprojekt vezetője kiemelte: olyan példaértékű partnerség állt össze ebben a projektben, amely nem a finanszírozáshoz keresett célt, hanem egy célhoz keresett finanszírozást. a Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központ nevében mondott összefoglalójában kiemelte az alprojekt célja a gazdasági együttműködési hálózatok fejlesztése volt, de ez a munka sem ért véget a pályázattal.

Bálint András, a Szombathelyi Képző Központ ügyvezetője elmondta: mindazokat is szeretnék bevonni szakképzési, felnőttképzési tevékenységükbe, akik nem jutnak be a gépészmérnökképzésbe, vagy akik lemorzsolódnak.

A DUÁLGÉP zárórendezvényén emléktáblát kapott valamennyi pályázati konzorciumi partner és az egyetemi duális képzésben résztvevő cég.

közösség

további frisss

lap tetejére