Mi marad a gyémántbánya után?

NR/lensculture.com - Fotó: Carlos Folgoso Sueiro • 2017. június 21., szerda •
Egy évtizedekig elzárt város története.
Mi marad a gyémántbánya után?

Mirnij Moszkvától 8500 kilométerre keletre, Jakutszktól pedig 820 kilométerre nyugatra található a Szaha Köztársaságban. A hely a nevét arról a hatalmas kráterről kapta, aminek a szélén fekszik, és ez nem más, mint a Mir nevű gyémántbánya. Még a Szovjetunió idején a gyémántbányászat stratégiai üzletág volt Oroszországban, Mirnij pedig egy elzárt település volt, ahová még az oroszok is csak külön engedéllyel léphettek be.

A várost 1956-ban alapították és a 2000-es évekre a lakossága elérte a 40 ezret, míg egy évvel később a Mir-kráterben leállították a kitermelést, a népesség pedig csökkenni kezdett. Jelenleg nagyjából 35 ezren élnek itt, a maradásuk egyetlen oka pedig nem más, mint a gyémánt. 2009-ben hatalmas erőfeszítések árán újrakezdődtek a munkák, annak ellenére, hogy a legfrissebb geológiai mérések szerint a bánya az elkövetkező 30 (plusz-mínusz egy-két) évben teljesen kimerül majd, a becslések szerint, legkésőbb 2050-re.

Mirnij így a tökéletes példája lett annak, amit az oroszok "monogorodnak" neveznek, vagyis egy város, amit egyetlen cég, iparág ural. A város lakosságának 50 százaléka az Alrosa nevű cégnek dolgozik, amely a világ egyik vezető gyémántbányászati cége. A képet azért árnyalja, hogy Mirnijben az Alrosa légitársaságot, szállodákat, kulturális intézményeket és ingatlanügynökségeket is üzemeltet. Ezzel együtt a cég jelen van a helyi politikában is, így nem túlzás azt mondani, hogy Mirnij léte, vagy nem léte az Alrosától függ.

Ezen a vidéken elég speciálisak a mindennapok. A tél 7 hónapig tart, ilyenkor nem ritka a -40 Celsius fok, grátisznak pedig ez a szibériai település még eléggé elszigetelt is. A fagyos vidék az emberek gondolkodását is konzerválta, sokán vágynak a régi Szovjetunióra, az emberek személyisége pedig sokkal inkább a túlélést preferálja.

Ezt még fokozza a tudat, hogy az egész hely léte egy cég kezében van, ami azt jelenti, hogy a társaság vezetői egyetlen tollvonással szellemvárossá változtathatják Mirnijt.

közösség

további frisss

lap tetejére