Középpontban a vízkár-elhárítás

vas.katasztrofavedelem.hu • 2017. március 26., vasárnap •

Vízkár-elhárítási koordinációs értekezletet tartott március 24-én a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, melynek keretében az együttműködő és társszervek is tájékoztatást adtak a vizek kártételei elleni feladataikról.
Az értekezletet, melyen részt vettek a megyei védelmi bizottság, a helyi védelmi bizottságok, a rendőrség, a mentőszolgálat, a népegészségügy, a Magyar Közút, a karitatív szervezetek, a civil szervezetek, valamint természetesen a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság képviselői, Seper András tűzoltó ezredes, a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese nyitotta meg. Köszöntötte a megjelenteket, majd szólt arról, hogy a 2016-os év árvizek tekintetében meglehetősen nyugodtan telt el, így több idő jutott a megelőzésre, felkészülésre. Igazgatóhelyettes úr elmondta, hogy bármikor lehet nagyobb esőzés, illetve az emiatt kialakuló árhullámok, de ugyanakkor a lakosság biztonsága érdekében mindenképp szükség van a felkészülésre és a preventív jellegű intézkedésekre.

Első előadóként Busa Tamás a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese tartott tájékoztatót a vizek kártételei elleni védekezésben résztvevők feladatairól. Kiemelte, hogy az állami védvonalak, ahol elsődlegesen a vízügyi igazgatóságok védekeznek, mellett az önkormányzati védvonalakon történő védekezési feladatok az önkormányzatok feladata. Hangsúlyozta, hogy a megfelelő felkészülés, a védekezés magas színvonalú megvalósításának alapja a települések vízkárelhárítási terveinek elkészítése. Jelenleg Vas megyében 68 település rendelkezik ilyen védelmi tervvel, de ebből csak 11 felel meg a Magyar Mérnöki Kamara által kiadott útmutatóban foglaltaknak.

Szólt a víztársulatoktól átvett vízfolyások kezelésének tapasztalatairól, valamint kitért arra is, hogy milyen védekezési, beavatkozási lehetőségei vannak a vízügyi igazgatóságnak. A műszaki igazgatóhelyettes rámutatott arra is, hogy a megelőzési, védekezési feladatokhoz hozzátartoznak a szakszerű előrejelzések, amikor valós idejű adatok alapján lehet dönteni a követendő eljárásrendről. Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzései mellett, saját előrejelzőrendszerek is segítik a szakemberek munkáját.

A következőkben Mosonyi Gábor, a katasztrófavédelmi hatósági osztály műszaki ügyintézője szólt a vizek kártételei elleni védekezésre történő felkészülés feladatairól, illetve a védekezés során jelentkező hatósági teendőkről. Kiemelte, hogy a vízügyi hatóság közvetett módon, felügyeleti és engedélyezési eljárásokon keresztül vesz részt az árvizek elleni védekezésben, így tehát a prevencióban van jelentősebb szerepe. Szólt a kül- és belterületi vízelvezető rendszerek folyamatos karbantartásának ellenőrzéséről, továbbá kitért a vízilétesítmények vizsgálatának tapasztalataira is.

A Vas Megyei Védelmi Bizottság Védelmi Titkárság képviseletében Tóth Zoltán tű. alezredes, titkárhelyettes szólt a vizek kártételei elleni védekezés során jelentkező védelmi igazgatási feladatokról. Külön részletezte a bizottság katasztrófavédelmi munkacsoportjának tevékenységét egy árvizes helyzetben, valamint a helyi védelmi bizottságok és a polgármesterek vízkárelhárítással kapcsolatban jelentkező feladatait. Felhívta a figyelmet az elérhetőségek aktualizálása és a folyamatos kapcsolattartás jelentőségére.

A védekezés során jelentkező lakosságvédelmi feladatokról, a védekezésben résztvevő szervezetekről, a bevonható mentőcsoportokról, valamint a katasztrófavédelmi induló készletekről Poór Balázs tűzoltó alezredes, megyei polgári védelmi főfelügyelő adott tájékoztatást a résztvevőknek. A főfelügyelő kitért a megyei védelmi bizottság és a megyei katasztrófavédelem operatív szerveinek működésére is. Kiemelte, hogy a megyei igazgatóság épületében folyamatosan rendelkezésre áll az operatív törzs működtetéséhez szükséges helyiség, ahol a megfelelő infrastruktúra biztosítja a magas színvonalú feladatellátást.

Az értekezlet zárásaként a megjelent szervezetek képviselői konzultáció keretében előadták az általuk végrehajtott megelőzési, felkészülési feladataikat. A konzultációt Seper András tű. ezredes, igazgatóhelyettes zárta. Ezredes úr beszámolt a reggeli életmentésről, megdicsérve a résztvevő tűzoltókat, továbbá felhívta a települések figyelmét a vízkárelhárítási tervek fontosságára, majd megköszönte a részvételt és bezárta a koordinációs értekezletet.

közösség

további frisss

lap tetejére