Ezeket a tűzvédelmi szabályokat kell betartani a szabadtéri rendezvényeken

vas.katasztrofavedelem.hu • 2017. május 26., péntek •

Mindenütt szabadtéri programok között válogathatnak az érdeklődők. A vásárok, koncertek és az egyéb rendezvények általában sok látogatót vonzanak, kisebb területen sok ember gyűlik össze, ezért különösen fontos, hogy a programok szervezői odafigyeljenek az érdeklődők biztonságára.

A szabadtéri rendezvények megtartásával kapcsolatos szabályokat egyrészt a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló kormányrendelet, másrészt az Országos Tűzvédelmi Szabályzat írja elő.

A jogszabályi előírások értelmében szabadtéri rendezvénynek számít mindaz az épületen kívül szervezett esemény, amely 5000 m2-nél nagyobb területen zajlik. Nem tartozik ide a családi eseményekkel kapcsolatos, illetve a létesítmény működési engedélyével összefüggő rendezvény.

Ezen belül zenés, táncos rendezvénynek minősülnek azok a zenés-táncos programok, melyeket a szabadban tartanak, és várható, hogy időtartamuk alatt – egyes időpontokban – a résztvevők létszáma meghaladja az 1000 főt. Ugyanide sorolja a jogszabály azokat a rendezvényeket is, amelyeket hasonló feltételek mellett, de épületekben, tömegtartózkodásra szolgáló építményben vagy helyiségben (300 fő felett) bonyolítanak le.

A zenés, táncos rendezvényt a rendezvény helye szerinti önkormányzat jegyzőjénél kell bejelenteni, megfelelő adattartalommal, így többek között a biztonsági tervvel, és ezt követően történhet az engedély kiadása.

Az adott szabadtéri rendezvényre vonatkozó tűzvédelmi előírásokat, biztonsági intézkedéseket a rendezvény szervezője, rendezője köteles írásban meghatározni, és azt a rendezvény időpontja előtt 30 nappal tájékoztatás céljából az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltségnek (Sárvár, Szombathely, Körmend) megküldeni.

Abban az esetben, ha a rendezvény a vonatkozó tűzvédelmi szabályoknak, biztonsági előírásoknak nem felel meg, a katasztrófavédelem tűzvédelmi bírságot szabhat ki, illetve intézkedhet a rendezvény megtiltására. Mindemellett, ha egy hatósági ellenőrzés során nyer bizonyítást, hogy a rendezvény releváns adatai eltérnek a bejelentett tervektől (jelentős létszám túllépés az engedélyezettől), az életet, a testi épséget vagy a vagyonbiztonságot közvetlenül veszélyeztetik, a katasztrófavédelem azonnali hatállyal felfüggeszti annak folytatását.

Veszély esetén a helyszínen elhelyezett, menekülést segítő „utánvilágító” táblák nyújtanak folyamatos tájékoztatást a terület elhagyásának irányáról. Kísérjék figyelemmel a szervezők utasításait, és figyeljenek a hangosbemondókban elhangzottakra! Szükség esetén a kiürítést az arra felkészített személyek végzik, kérjük, kövessék utasításaikat és segítsék elő a munkájukat!

Sokan nem ismerik a „kívánságlámpások” használatával kapcsolatos szabályokat. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat alapján „A meleg levegő felhajtó hatásán alapuló nyílt lánggal működő repülő szerkezet – a hőlégballon és a hőléghajó kivételével – nem üzemeltethető.” Tehát az irányítás nélkül nyílt lánggal működő repülőszerkezet nevesítve van, használata tiltott. Mivel az égi lámpások a rendeltetésszerű használatukból adódóan ellenőrizhetetlen tűzforrások, ezért a termékek a tűzveszély kockázatát hordozzák magukban, égési sérüléseket, anyagi károkat okozhatnak. Használatuk tűzvédelmi bírsággal sújtható.

közösség

további frisss

lap tetejére