Építményadó helyett telekadó?

Frisss • 2012. március 08., csütörtök •
Elfogadta december 17-én Szombathely közgyűlése a helyi adókról szóló rendeletet, melynek részeként a tavalyihoz képest 40-70 százalékkal nőtt az építményadó. A munkáltatók az ezt megelőző érdekegyeztető tanács ülésén nem vettek részt, így utólag azonban már korrigálnának. Nyílt levélben kértek konzultációt, és arra várnak, folytatódjon a megkezdett párbeszéd az önkormányzat és az érdekképviseletek között.

Munkában a szombathelyi közgyűlés

Lendületben az érdekvédők - kicsit elkésve ugyan

Február hetedikén közösen hét érdekképviselet, - a Vas Megyei Iparszövetkezetek és Vállalkozások Szövetsége, a Vas megyei Munkaadók és Gyáriparosok Szövetsége, a VOSZ Vas Megyei Szervezete, a Vas megyei Munkaadók és Gyáriparosok Szövetsége, a Mezőgazdasági Termelők Vas Megyei Szövetsége, A Vas megyei Kereskedelmi és Vendéglátók Érdekvédelmi Szervezete, a Szombathelyi Ipartestület, az ÁFÉSZEK Vas Megyei Egyesülete, valamint a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, - írt egy levelet dr. Puskás Tivadar polgármesternek, melyben konzultációt kezdeményeztek. Ennek eredményeként február 13-án megérkezett Molnár Miklós alpolgármester válaszlevele, miszerint 21-ére összehívtak egy tanácskozást a Városházára. Itt a VOSZ kivételével mindegyik érdekképviselet jelen volt, az álláspontjuk pedig megegyezett abban, hogy a helyi vállalkozók fel vannak háborodva az ilyen nagymértékű, differenciálatlan emelés ellen.

Telekadót szeretnének

A megbeszélésen felülvizsgálatot kértek, illetve esetleges alternatív adók bevezetését, hogy ne a termelő vállalkozásokat sújtsa az adóemelés, hanem olyanok is vegyék ki a részüket, akik eddig nem tartoztak az adófizetők körébe. Az érdekképviseletek szerint hasznosabb lenne, ha más városokhoz hasonlóan Szombathelyen is telekadó lenne, mert utóbbit azokra is ki lehetne vetni, akik beépítetlen ingatlanokkal rendelkeznek- áll a levélben.

Forras: szolnokinaplo.hu

Párbeszédre igen, érdekegyeztető tanács ülésre nem

A munkáltatói oldal egyáltalán nem képviseltette magát a decemberi közgyűlés előtti érdekegyeztető tanács ülésén, csak akkor szembesültek a differenciálás megszüntetésével és az emelés mértékével, amikor megérkezett az önkormányzattól a bevallási formanyomtatvány.

Természetesen megkerestük az illetékes szervezetet is, de a cikk megjelenése előtt visszavonták nyilatkozatukat.

Úgy tudjuk, az érdekképviseletek meggondolatlan lépésnek tartják az adóemelést, és abban bíznak, hogy megfelelő párbeszéddel és kommunikációval sikerül megoldani, korrigálni a problémát. De ha el se mennek, hogyan kérdeznék meg őket? Tény, hogy a közgyűlés nem köteles elfogadni az érdekegyeztető tanács ülésének döntését, viszont tájékoztatási kötelezettsége van. Ebben az esetben azonban az is elmaradt... Ami bizonyos, hogy az építményadó nagyság alapú emelést generált, ami nem függ össze a termeléssel. Az érdekképviseletek szerint nagy esély van rá, hogy a cégek nem tudják kitermelni, nem tudják beépíteni az áraikba, így a nyereségeik, és a fejlesztésekre szánt pénzük fog csökkeni. Az önkormányzat az intézkedéstől 350 millió forint plusz bevételt vár, amire tegyük hozzá, a jelenlegi gazdasági helyzetben szüksége van.

Hogy a konzultációnak lesz-e folytatása, s ha igen, milyen mértékben módosítja a törvényt, az egyelőre tisztázatlan. Ha az érdekképviseletek viszont a párbeszédben látják az egyetlen megoldást, lehet, hogy már az érdekegyeztető tanács ülésén is hallathatták volna a hangjukat...

közösség

további frisss

lap tetejére