Munkavállalás Ausztriában

sklara. • 2012. május 22., kedd •
Aki már kint dolgozik a sógoroknál, nem akar segíteni annak, aki szintén hasonló céllal menne át. Pedig őt is kiajánlotta valaki – most pedig rajta lenne a sor. Ám a bizalmatlanságnak oka van…

Főnök odaát is van... (forrás: fuggofolyoso.hu)

Más a munkamorál?! 

Mintha egy egészen más Világba lépnénk, amint átlépjük az országhatárt a tőlünk nyugatabbra fekvő osztrákokhoz. Ez a munkamorálra is vonatkozik: valódi teljesítményt várnak tőlünk, nem fogadják el a jól ismert „40 év” munkabírását, a munkaidő végét leső alkalmazott ott nem érvényesül. (A versenyszférában itthon sem!) Ez az egyik oka annak, hogy még a legjobb barátaikat sem merik beajánlani az emberek: talán jól ismerik a hozzáállását.

Irigység? 

Aki már kint van, annak viszont segítenek a kint élő és az ingázó magyarok is – nemcsak egyénileg, hanem szervezeti együttműködéssel is. Irigység helyett inkább óvatosságról beszélhetünk: akit „kivisznek”, azért felelősséget is vállalnak a sógorok előtt a beajánlók. Az adott szónak pedig az osztrákoknál még van értéke…Ajánlom: a bécsi magyarok információs portálját (www.becsimagyarok.hu)

Szóban vagy írásban? – „Carpe diem!” vagy az adó!

…ám a pénzügyekben nincs barátság! (Sógorság meg pláne…) Amikor egyéni vállalkozóhoz szegődik el a hazánkfia, bizony nem részesül az osztrákokkal azonos elbánásban: gyakran papír sincs – ezt a több pénzzel pótolják, és a legtöbben bedőlnek ennek. NEM célszerű, mert előre kell gondolkodni, nem a pillanatnak élni. Mi lesz, ha beteg lesz a magyar? Semmi… És ha megsérül? Semmi…. És ha belerokkan? Semmi…

"Papír – ami elérhető." Az kell. Könnyebb hozzájutni, mint képzeli: a jogvédő szervezeteknél akár személyes, akár írásos tájékoztatást is kaphatunk. És megbízhatóak – nyugodtan (büntetlenül) elárulhatjuk nekik, mi a célunk, mert titoktartóak, nem jut el az adóhatóság felé a nevünk…

  

Építőipari szakmunkásokat keresnek leginkább  (forrás: napi.hu)

Meddig tart a „határmenti régió?”

Az egyezmény szerint: Bruck an der Leitha, Neusiedl am See, Eisenstadt (beleértve a saját státusszal rendelkező Eisenstadt és Rust városokat is), Mattersburg, Güssing, Oberpullendorf és Oberwart. Magyarországon Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyék számítanak határmenti térségnek.

Ingázni vagy átköltözni?

Lokálpatriotaként e cikk írójának álláspontja, hogy ide születtél – és ez nem lehet véletlen. Maradj! Ám aki mégis áttelepül, az ingatlanvásárlással-, bérléssel kapcsolatban is tájékozódhat a már említett site-on. (www.becsimagyarok.hu)

Valóban más a jogrendszer?

Igen. Jó és rossz oldala is van ennek – azonban „a törvény nem ismerete nem mentesít fel annak betartása alól!” Még akkor is érvényes ez, ha csak egy közúti ellenőrzésen megállítanak bennünket a rendőrök.

Nyelvtudás?

Munkától függ. Célszerű megérteni, mit várnak tőlünk – és megértetni, mi mit várunk tőlük… Azonban tudni kell azt is, hogy a határmenti régiók (ld.fent) többnyire magyar-lakta területek, tehát gyakran anyanyelvi szinten beszélik a magyart a sógorék. Ezt akkor is tessék szem előtt tartani, amikor éppen szidjuk az ottani rendszert (is), mert bizony ott is dolgozni kell, és odaát is van főnök…

Több pénzt kapunk?

NEM BIZTOS! A kulcskérdés ugyanis az, hogy mit írunk alá, milyen vonzatai vannak a szerződésnek (pl. egészségügyi biztosítás, adó, munkanélküli járadék, stb.) – a félretett pénz elmehet egyetlen kórházi kezelésre! Aztán ott vagyunk, ahol a part szakad… Ha már bevállaljuk, nyerjünk rajta, igaz?!  “A siker pusztán a szerencsén múlik. Ezt bármelyik vesztes megerősíti neked!” (Earl Wilson) – szükség van tehát arra is, hogy előre gondolkodjunk: minden tettnek (és a nem cselekvésnek is) megvan a maga következménye.

  

Több pénz - vagy mégsem...! (forrás: aprohirdetes.yox.hu)

Milyen munkát célszerű választani? 

“A szegénység minden mesterségre megtanít.” (Plautus)

közösség

további frisss

lap tetejére