Mindannyiunkban lakozik egy bohém rapszódia

kremser • 2011. november 05., szombat •
34 évvel ezelőtt egy walesi kisváros stúdiójában a polgárpukkasztó Queen együttes felénekelt egy dalt. Amitől azóta sem szabadulunk. De nem is akarunk!


Kevés olyan zenekart ismerünk, amely akkora hatással van a közönségre felbomlása után 20 évvel is, mint a Queen. November elején emlékezett meg a világ Freddie Mercuryról, halálának 20-ik évfordulója alkalmából, ám dalai közül több tucat még elevenen lüktet a fülünkben. Ilyen például a We will rock you, az I want to break free, vagy épp a We are the Champions. A legnagyobb sikerű daluk viszont kétségtelenül az a Bohemian rhapsody, amelyet a világ egyik fele tőlük, a másik fele viszont a Wayne világa (Wayne's world) című filmből ismert meg. Ime az ominózus jelenet:

 




Bohemian Rhapsody- avagy a legsikeresebb Queen dal

A Bohemian Rhapsody című dal, amelyet 1975-ben énekelt fel az együttes a Night at the Opera című lemezükre egy nehezen definiálható stílust teremtett. Tökéletes ötvözete a lírai operettnek és a heavy metálnak, ami azért is bátor próbálkozás volt a fiúktól, mert egy balul sikerült felvétel után mindkét zenei stílus rajongói nekieshettek volna a Queen-nek, darabokra szedve őket, ám épp az ellenkezője történt. A bohemian rhapsody egyike azon zenei felvételeknek, amelyet az elmúlt évtizedekben a hallgatók legszélesebb rétege szeretett meg. A brit slágerlistát 9 hétig vezette, amely a maga idejében rekordnak számított. Freddie Mercury halála után, 1991-ben ismét kiadták kislemezen és akkor már a tengeren túl is felkerült a listák élére.

Meglepetések a felvétel alatt


Mivel a Bohemian Rhapsody-t teljes egészében Freddie szerezte és hangszerelte, az együttes tagjai a dal bizonyos elemeivel csak a stúdióban szembesültek. Roger Taylor a banda dobosa például így emlékszik vissza: " Freddie bemutatta nekünk a nyitó akkordokat zongorán, majd miután mindannyian elismerően bólogattunk, másnap bevonultunk a stúdióba. A felvétel alatt aztán megállt és közölte, ide most opera stílusban fogunk ráénekelni. Összenéztünk Brian-nel (Brian May gitáros) és nem értettük miről beszél."
Nemcsak ez volt az egyetlen különlegessége a stúdió munkáknak. Az eredetileg 30 másodpercesre tervezett opera részlet a végén bőven túlnyúlt egy percnél, mivel Freddie nap, mint nap új ötletekkel állt elő. Bár mindannyian támogatták az ötletet, a végén mégis Brian May szólt az énekesnek, hogy ennél hosszabb azért ne legyen. A dal végülis 6 perces lett, amivel komoly fejtörést okoztak a kiadónak, ugyanis eleinte nem akarták kislemezen megjelentetni, de Freddie ragaszkodott hozzá.

Feldolgozások tömkelege

Mivel a zene történelem legsikeresebb dalai között tartják számon a Bohemian Rhapsody-t, így értelemszerűen számos feldolgozása is napvilágra látott. Ezek között vannak jól- és kevésbé jól sikerültek. A legelső feldolgozás a Bad News nevű paródia metál banda nevéhez fűződik 1987-ből, aminek érdekessége, hogy a producer maga a Queen gitárosa Brian May volt. Hasonlóan vicces dal született Weird "Al" Yankovic átdolgozásából is Bohemian Polka néven. Kimondottan jól sikerült az Iron Maiden frontemberének Bruce Dickinson-nak ráérezni az eredeti szám líraiságára, ugyanis Monserrat Caballe operaénekesnővel készített duettje már-már az eredeti dal magasságába repít bennünket. Hasonlóan jó érzés meghallgatni Tabáni István előadásában is, amelyet az RTL klub csillag születik című vetélkedőjében mutatott be a közönségnek:

 

 


A dal, amelynek nem a szövege a fontos

Sokan érzékenyülnek el a Bohemian Rhapsody hallgatása közben, épp ezért nem ünneprontásnak szánjuk, de az tény: a szövege igazából értelmetlen. Kevés dal van a világon, ahol a "Figaro", a "Bismillah" (vagyis Allah nevében), a "Fandango" ( ami egy spanyol tánc stílus) és "Galileo Galilei" ilyen jól megférnek egymás mellett. Amikor Freddie Mercury-t kérdezték a szövegről, szerényen kitért a válaszadás elől, legtöbbször a hallgatóra bízta, hogy miként értelmezi a szöveget: " Ez egy olyan ének, amelynek komoly a fantáziavilága, döntse el mindenki maga, hogy mit enged közel magához".
Kritikusok és szövegírók is próbálták kihámozni a lényegét. Egyesek szerint egy gyilkosságot mesél el, majd a gyilkos küzdelmét a démonokkal. Vannak olyan elképzelések is, miszerint a szöveg teljesen másodlagos és csak a ritmust, valamint a dallamokat próbálták meg különbözö szavakkal követni. Mi is inkább az utóbbi tarjuk valószínünek.
Jöjjön tehát a Bohemian Rhapsody, amely a zenetörténet legjobb dalai között van immár 34 éve:

 

közösség

további frisss

lap tetejére