Márkus Emília: nő is, híres is, szombathelyi is

EB • 2012. december 18., kedd •
Szőke szépség volt és szombathelyi volt, a lába előtt hevert a művészvilág. A Híres Szombathelyi Nők sorozat legújabb kötete Márkus Emília emlékének adózik. Az ünnepélyes bemutatónak a Weöres Sándor Színház Márkus Emília terme adott otthont.

Példát mutatni – ez volt a Szülőföld Könyvkiadó célja, mikor a Szombathelyi Önkormányzattal karöltve elhatározta, hogy 22 kötetben örökíti meg a Szombathelyhez kötődő, a városban maradandót alkotó nők életét. Az arcképcsarnok kitalálója dr. Takátsné dr. Tenki Mária tanácsnokasszony szintén fontosnak tartja, hogy ne csak a helyi híres férfiakat, hanem nőket is megismerjük. Az előző kötet Batthyány Erzsébet életét elevenítette fel, a negyedik pedig Márkus Emília emlékének adózott.

A sorozat ötletgazdája és gondozója, Dr. Takátsné dr. Tenki Mária

A kötet szerzője Horváthné Kupi Ildikó, a Berzsenyi Dániel Könyvtár munkatársa legelőször egy 1999-es konferencia alkalmával találkozott a művésznővel, melyet halálának 50. évfordulója alkalmából szerveztek. Majd néhány év múlva kiállítást szervezett Márkus Emília születésének 150. évfordulójára. Innen aztán nem volt megállás, a szerzőt rögtön elbűvölték a fotók, az ezerarcú nő, aki szerinte fiatalként és idős hölgyként is gyönyörű volt. Szíve szerint még évekig kutatott volna, hisz  írtak róla számtalan helyen, kritikák, a napi sajtó, és plakátok is őrzik nevét. Ami bizonyos, hogy sok olyan híres szombathelyi van, akiknek a nevét ismerjük, pályájukat viszont már kevésbé. A szerző azt mondja, Márkus Emíliát, Jászai Mari és Bajor Gizi mellett egyenrangúként emlegethetjük, országosan mégis kevesebben ismerik. Ezért is nagy jelentőségű ez a kötet.

Mindenki csodálta, nagyon tehetséges színésznő volt. E mellett gyönyörű nő is volt, oda voltak érte a férfiak, ebben megegyeznek a róla szóló kritikát- teszi hozzá.  A kevésbé érdekes szerepeket is úgy előadta, hogy özönlött a közönség. Majd 75 évig volt a színpadon, 350 darabban játszott.

A hétfő esti könyvbemutatón,  melyen többek között Lazáry Viktor alpolgármester is tiszteletét tette, felcsendült Guttman Miklós szerzeménye, az Emília- keringő is, Kis Gergő előadásában. Jordán Tamás és  Csonka Szilvia először egy interjúban idézték fel a művésznő pályájának főbb állomásait, majd  casting során az igazgatónak kellett bizonyítania, megfelelnek-e művészi képességei. Hogy megfelelnek-e? Talán mindenki sejti a választ…

 

 

 

közösség

további frisss

lap tetejére