Klári néni emlékkönyve- 3. rész.

EB • 2012. június 18., hétfő •
Ami igazán fáj az embernek, arról jobban szeret inkább nem tudni. Klári nénivel már bő másfél órája beszélgetünk, mondhatni barátnők lettünk, de amikor 1945 március 4-hez érünk, mintha nagyobbakat kezdene ugrálni az időben… Ez nem lehet véletlen, nem hagyom. Mikor óvatosan elkezdek áskálódni az emlékekben, kiderül, még arra is emlékszik milyen volt az idő aznap…

1945. március 4-én 118 repülőgép 260 tonna bombát dobott a városra, találat érte a barokk épületeit, műemlékeit, a Székesegyházat, a Püspöki Palotát, a Városházát. A Kossuth Lajos utca, a Széchenyi utca, a Szily János utca és a Mátyás Király utca épületei felbecsülhetetlen károkat szenvedtek. Ám nem csak a Fő teret, de a Perint pataktól keletre eső városrészt is letarolta a támadás. 425-en életüket vesztették, közülük 300-an civil áldozatok voltak. Ezek a tények, a 67 évvel ezelőtti események kapcsán Koltay Lászlóné Klári néninek azonban vannak még emlékei…

Minden vasárnap apuval a Ferencesekhez jártunk templomba. Ilyenkor csak néhányan voltak a Városházán, az elmaradt dolgokat intézték, Kis Feri bácsi, a portás mindig közöttük volt, és most édesapám is. Negyed tizenkettőig dolgozott, én már indultam volna be elé, hogy együtt menjünk a templomba. Gyönyörű, ragyogó nap volt, de igen-igen fújt a szél. Már készen voltam, mikor megszólalt a kisriadó- - kezd újabb mesébe Klári néni, mikor arra kérem, ne siessünk annyira.. Gondoltam ebből nem lesz semmi, jön valami, aztán le is fújják, de egyszer csak hallottuk a nagyriadót is. Ekkor már lehetett látni az égen a fehér jeleket, amik megelőzték a repülőket.  Anya kérte, hogy ne menjek be a városba, ne hagyjam egyedül. Maradtam-, mondja,- bár engem várt a Lacika is… Azért addigra azért már kinyitottuk az ablakokat, mert azt tudtuk, hogy ha zárva hagyjuk, a légnyomás miatt kitörhetnek…

Átjött a Gitta is, mert egyedül volt. Így hárman, meg a kiskutyánk lementünk a pincébe. Rengett a föld alattunk, a kutyánk a felállított mosóteknők sarkába bújt be, úgy félt. Mi is imádkoztunk. Hallottuk, hogy tőlünk nem messze dobálnak le, az első körben a Rózsaliget, a Téglagyár, és a Laktanya is kapott-sorolja a károkat Koltay néni. Mikor volt egy kis szünet, mindig felszaladtunk és kinéztünk, de alig értünk vissza a pincébe, már jött a következő. Jó húsz percig tartott az egész, miután beállt a csend, kimentünk a rétre, és láttuk, hogy a templom felől hatalmas füst és por jön.  Én akkor elindultam, de nem engedtek be a város felé, mert azt mondták, életveszélyes.

Visszajöttem, aggódtam, nem tudtam semmit. Estefelé jött a Lacika, ő mesélte, hogy a nagytemplomot, a Városházát, és a Szily János utca elejét teljesen lerombolták. Másnap reggel Lacika bejött értem, hogy körülnézzünk, de esett egy kis hó, úgyhogy az utakról mindent eltüntetett. Mire a mai Smidt Múzeumhoz értünk, már láttam, hogy minden tele van papírral, és csak úgy hordja a szél. Az irodám le volt szelve. Volt egy hatalmas fikuszom is a szobámban, a fele lógott ki. Na mondom, mi lesz itt…

Az aulában egy hatalmas nagy óra volt, pontosan egy óra előtt tíz perccel állt meg. Akkor csapott be a Városházára a bomba… Minden tele volt törmelékkel, a díszteremben hatalmas freskója és a zongora beleesett a földbe. . Sírdogáltam és nézegettem, majd igen rossz hangulatban indultam haza….

Bemenni is csak néhány napra rá lehetett, miután a támfalakat megerősítették. Amit tudtunk kipakoltunk, és megkezdődött a romeltakarítás…

A Kovács püspök a személyi osztályt beengedte a Püspöki Palota  nagytermébe, ott láttak neki újra a munkának. S a püspök minden reggel átjárt rajtunk- jegyzi meg mosolyogva.  Utána egy hónapig Dr. Csermej Gyula volt a polgármester, de ő meghalt.  Klári néni azt mondja, a régi temetőben megnézték a sírját, rá is van írva, hogy Szombathely első polgármestere…

Aztán jó darabig polgármester nélkül maradtunk, a Németh Jóska főjegyző segített be- mesél tovább. Ekkor alakulni kezdtek a pártok, nem is tudni honnan jöttek elő, csak úgy kinőttek a földből. A többiek a Borsics Béla utcában, ami mai Engels utca, a Zene iskolában, a mai Ölbei Ház helyén, és az akkori Kisegítő Iskolában kezdtek dolgozni… Hat-hét helyen voltunk szétszórva. Mi a Püspöki Palota után a Zeneiskolában dolgoztunk tovább.

Klári néni is egészen addig velük volt, míg ki nem derült, állapotos… Innen folytatjuk…

 

Klári néni emlékkönyve 1. rész

Klári néni emlékkönyve 2. rész

közösség

további frisss

lap tetejére