Nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlat - Változások az oktatásban

• 2020. január 15., szerda •
Szombaton felvételiznek a középiskolába jelentkezők - a vizsgát 431 intézményben, 542 helyszínen lehet megírni. Középiskolába jelentkezni február 19-ig lehet, az írásbeli pontszám alapján.
Nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlat - Változások az oktatásban

Újabb fordulat következik az oktatásban, hiszen az Innovációs és Technológiai Minisztérium átalakította a szakképzés rendszerét. Gyakorlatorientált oktatást akarnak nyújtani, hogy a fiataloknak biztos megélhetésük legyen. Az új szabályozás alapján a szakképző intézményeknek két típusuk lesz: az ötéves technikum és a hároméves szakképző iskola.

A technikum egyesíti a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit. Az ilyen képzésben résztvevők matematikából, magyarból, történelemből és egy idegen nyelvből ugyanazt a tananyagtartalmat kapják, mint a gimnazisták. Ezekből a közismereti tárgyakból érettségi vizsgát tesznek, ötödik érettségi tárgyat azonban nem kell választaniuk, mivel beszámítják a szakmai vizsgájukat. A képzés leteltével a diákok egyszerre kapják kézhez az érettségi bizonyítványt és a technikusi oklevelet, valamint még a nyelvvizsga megszerzésére is lehetőségük nyílik. A technikumban végzettek jelentős előnyt élveznek majd a felsőoktatási felvételik, a szakirányú továbbtanulás során. Mindezzel párhuzamosan a szakmastruktúra is megújul. A kizárólag iskolarendszerben oktatható 174 alapszakma elsajátítására irányuló, ágazati alapoktatásból és szakirányú oktatásból álló szakmai oktatás és a rövidebb idejű, speciális tartalmú, rugalmas szakmai képzések egymásra épülő rendszerét vezetik be
A versenyképes tudáshoz elengedhetetlen a megfelelő szakmai tapasztalat, ezért fontos a duális képzés fejlesztése. Ahogyan az egész átalakítást, úgy ezt is felmenő rendszerben valósítják meg. A tanulók a sikeres ágazati alapvizsga vagy érettségi után szakképzési munkaszerződéssel vehetnek részt a duális képzési helynél folyó szakirányú oktatásban, havonta munkabérre jogosultak. Az új képzési struktúra a moduláris képzés lehetőségét is megteremti, támogatva azt, hogy a diákok hosszabb, összefüggő időt töltsenek valós munkakörnyezetben.


Annak érdekében, hogy a szakképzésbe minél szélesebb körből lehessen bevonni oktatókat, megváltoztatták a rájuk vonatkozó szabályozást. Ennek köszönhetően jelentős, átlagosan 30 százalékos béremelésre számíthatnak július 1-jétől.
Szeptembertől felmenő rendszerben minden, ágazati alapoktatásban és szakirányú oktatásban részt vevő, szakképző intézménybe járó fiatalt ösztöndíj illet meg, amelyet a duális képzésben munkabér vált fel. Új elem a törvényben az egyszeri pályakezdési juttatás; erre akkor jogosultak a tanulók, ha sikeresen befejezik a képzést és szakmát szereznek.

 

kép:felelosszulokiskolaja.hu

 

közösség

további frisss

lap tetejére