Nyugat-Magyarországon egyre több a beköltöző és egyre kevesebb a szabad lakás

frisss, Fotó: brandtrend.hu • 2017. december 15., péntek •
Az utóbbi években felgyorsult a munkaerő vándorlása Magyarországon. Egyre többen költöznek olyan városokba, ahol válogathatnak a munkalehetőségek között. A legnépszerűbb célpontok: a Dunántúl, Nyugat-Magyarország és Budapest. Azonban lakást találni olykor nehezebb, mint munkahelyet.
Nyugat-Magyarországon egyre több a beköltöző és egyre kevesebb a szabad lakás

Az utóbbi években számos hazai nagyvárosban valósultak meg olyan beruházások, amelyek rengeteg új munkahelyet teremtettek. A vállalatok igyekeznek oda települni, ahol még találnak, vagy ahova könnyebben csábíthatnak munkaerőt. A KSH 2016-os adatai szerint az országon belüli vándorlás legnagyobb nyertese Pest, Győr-Moson-Sopron és Fejér megye. Tavaly például, ezer emberre közel 12 új beköltöző jutott Pest megyében. Míg Pest és Fejér megyében a nagyberuházások, addig Győr-Moson-Sopron régióban az új munkahelyeken kívül az osztrák határ közelsége is vonzó a dolgozni vágyók számára. A lakosság bővülése az ingatlanpiacra is hatással van: egyre szűkebb kínálat és emelkedő árak várják a beköltözőket.

Van munka, nincs lakás

Magyarországon sokan kettős helyzetbe csöppennek, ha úgy döntenek, hogy más városba költöznek egy jobb munkalehetőség miatt. A képzettségnek megfelelő munkahely megtalálása ugyanis ma már sokkal egyszerűbb, mint évekkel ezelőtt, a lakhatás kérdése azonban jóval bonyolultabbá vált. Az elképzelhető, hogy a dolgozók előbb találnak munkát, mintsem lakást. Az OTP legfrissebb Lakóingatlan Értéktérképének adatai szerint, Székesfehérváron az elmúlt egy évben átlagosan 11%-kal növekedtek az árak és 2017-ben megközelítik a 250 ezer forintot. Nincs ez másként egy hasonlóan népszerű célpont, Sopron esetében sem. Itt ugyanis egy év alatt 12%-kal, átlagosan 300 ezer forintra nőtt egy négyzetméter ára. Sopron az Ausztriába ingázók számára is igen vonzó, ezért a kiadó lakások szinte azonnal gazdára találnak, annak ellenére is, hogy egy 2 szobás panellakás bérleti díja akár 120 ezer forint is lehet havonta.

Az ingázó munkavállalók számára az osztrák határ közelsége teszi Sopront igazán vonzóvá. A nyugati szomszédainkhoz naponta átjárók közül legtöbben, lehetőségeikhez mérten, először lakásbérlésben gondolkodnak.” – véli Pfandler Károly. Az OTP Ingatlanpont soproni irodavezetője hozzátette: „A lakást vásárlók elsősorban befektetési céllal keresnek ingatlant a piacon. A legnépszerűbbek a többszobás panellakások. A megnövekedett keresletet egyelőre nem tudja követni a kínálat, annak ellenére, hogy folyamatosak az építkezések. Aki Sopronban vagy Ausztriában szeretne munkát vállalni, annak azt javaslom, hogy mielőtt elígérkezne valahova, mindenekelőtt keressen fel ingatlanszakértőt, aki segít a megfelelő lakás megtalálásában.”

Szombathelyen sem jobb a helyzet

Egy átlagos kétszobás téglalakás 230-260 ezer forintos négyzetméter áron vásárolható meg. De a 15 évnél fiatalabb ingatlanok esetében a 300 ezer forintot is meghaladja ez az összeg. Amennyiben valaki albérletet keres, azzal szembesül, hogy garzont havi 50 ezer forint alatt, 2 szobás lakást 70 ezer forint alatt egyálatlán nem talál, de ha egy valóban otthonos, bútorozott, korrekt állapotban lévő lakást venne ki, akkor 100 ezer forintot is rá kell szánnia a bérleti díjra.

közösség

további frisss

lap tetejére