Befejeződött a Rába árvízi figyelmeztető és előrejelző modell fejlesztése

• 2020. június 04., csütörtök •
Az INTERREG V-A Ausztria-Magyarország Együttműködési Program keretein belül megvalósuló Raab Flood 4cast projekt részeként a hidrodinamikai és hidrológiai modellek legfrissebb adatokkal való aktualizálásával és újrakalibrálásával, az előrejelző szoftverek frissítésével, és a számítógépes háttér fejlesztésével modernizálták a szakemberek a meglévő Rába előrejelző rendszert.

Befejeződött a Rába árvízi figyelmeztető és előrejelző modell fejlesztése

 Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóságnak, mint a Rába-völgyi árvízvédekezésért felelős szervezetnek, az elmúlt évtizedekben már több alkalommal kellett megküzdenie a Rábán kialakult árvizekkel. A védekezési nehézségeket elsősorban az árvíz gyors kialakulása, a rövid felkészülési-, reagálási idő és az előrejelzési bizonytalanság okozta.

- A Raab Flood 4cast projektünk sikeres befejezésének eredményeként egy rendkívül magas szakmai színvonalú árvízi előrejelző modell áll rendelkezésünkre.

A valós idejű kétdimenziós elöntési modell újdonságnak számít, amellyel példát mutathatunk további fejlesztéseknek.

Modern eredményei segítik a felkészülést, a védekezésben résztvevő vízügyi, katasztrófavédelmi és önkormányzati szervek együttműködésének hatékonyságát, valamint az itt élő emberek és javak biztonságát. Egyúttal biztosítja a védekezéshez szükséges információk gyors és hatékony elérhetőségét - tájékoztatott a Gaál Róbert, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.

Szentgotthárd, Körmend, Ikervár, Csákánydoroszló, Ivánc, Magyarszecsőd, és számos más Rába-menti település múltja, jelene kötődik ezer szállal a folyóhoz.

- A projekt időszerűsége vitathatatlan. A klímaváltozás nyomán jelentkező időjárási anomáliák, a nem egyszer a megszokottól eltérő csapadékeloszlás vízszintre gyakorolt hatása, a kiszámíthatatlan tényezők gyakorisága mind megkívánja az előre gondolkodást és a tervezhetőséget. Ez a projekt ezen a téren is óriási előrelépést jelent a térségnek. Esélyt teremt az időben történő felkészülésre és az árvízvédelmi reagálásra, ezzel is növelve az itt élők biztonságát - emelte ki a projekt fontosságát V. Németh Zsolt, a térség országgyűlési képviselője.

A határ túlsó felén, Burgenlandban az utolsó nagy árvíz 7 évvel ezelőtt volt. Az ár kis híján elárasztotta a jennersdorfi idősek otthonát az alagsori ablakon keresztül.

- Általánosan kijelenthető, hogy a közepes és nagyobb árvizek az elmúlt években egyre nagyobb intenzitással és egyre gyakrabban értek minket.

A vízrajzi árvízelőrejelzésre egyre fontosabb szerep hárul, csakúgy, mint a fegyelmezetten és jól működő árvízkezelésre.

A Járási Főhivatal számára különösen fontos ez a támogatás vészhelyzet esetén. A projekt keretein belül megvalósuló, határon átnyúló árvízvédelmi gyakorlat bebizonyította, hogy a kelet és nyugat közötti adatgyűjtés és adatcsere jól működik és az előrejelzések, valamint a számított elöntések alapján megkönnyíti a közös döntéshozást. Ez nem csak a mobil, preventív árvízvédelmet szolgálja, hanem vészhelyzet esetén a Járási Főhivatal számára is jelentősen megkönnyíti a civil és katonai egységek koordinálását. Vészhelyzetben ugyanis, amikor az árvíz már elért minket, akkor más túl késő. A nagyjából 6 évtizeddel ezelőtt életre hívott két ország közötti Árvízjelentő Szolgálat munkájából megszületett egy jól működő, interregionális előrejelző rendszer - méltatta a fejlesztést Hermann Prem, a Jennersdorfi Járási Hivatal vezetője.
 

közösség

további frisss

lap tetejére